25.07.2022

Odkaz vědců je jasný: zaměřme se na těžbu z elektroodpadu, ne ze Země

Do popředí se dostává tlak na zintenzivnění recyklace elektroodpadu. Vědci argumentují, že je těžba vzácných kovů na výrobu nových zařízení prakticky z dlouhodobého hlediska neudržitelná.

Alarmující je tempo vytvořeného množství elektroodpadu, které se v celosvětovém měřítku neustále zvyšuje závratným tempem – až třikrát rychleji než ostatní druhy odpadu. Zatímco jsme v roce 2016 mluvili o objemu 49 milionů tun elektroodpadu, v roce 2021 stouplo až na 57 milionů tun. Taková hora elektroodpadu váží více než Velká Čínská zeď. Predikce pro rok 2022 říkají, že množství elektroodpadu stoupne až na 64 milionů tun. Celosvětově tak roste v průměru o dva miliony tun ročně.

Vznik elektroodpadu má tři hlavní příčiny:

- Rychlý technologický vývoj

- Výroba levných zařízení s krátkou životností

- Omezené možnosti oprav

Královská společnost chemie (RSC) rozjela na podporu povědomí i větší kampaň. Tvrdí, že by mělo být na prvním místě vyvinuto globální úsilí na těžbu z tohoto odpadu a ne na těžbu ze Země. Aktuálně se z něj podle globálních statistik využívá jen 20%.

Problémem je i hromadění elektroodpadu v „zásuvkách“ domácností. Lidé většinou nevědí, co dělat s použitým elektroodpadem. Doma tak nevědomky hromadí drahé kovy ve starých telefonech a počítačích.

 

Raketový nárůst cen materiálů

Negativní vliv na dodavatelský řetězec nerostných surovin mají také globální konflikty, jako například válka na Ukrajině. Způsobují obrovský nárůst cen materiálů, v tomto případě niklu a lithia. Ty jsou klíčovým prvkem například při výrobě baterií elektrických vozidel. Volalita na trhu se zmíněnými prvky způsobuje chaos v dodavatelských řetězcích. Spolu s prudkým nárůstem poptávky způsobila, že cena lithia vzrostla mezi lety 2021 a 2022 téměř o 500%. Zároveň se očekává, že poptávka po lithiových bateriích bude jen růst.

Současné zásoby některých klíčových prvků se podle výzkumníků jednoduše utrácejí. Vystavujeme se riziku vyčerpání surovin, které potřebujeme. Profesor Tom Welton, prezident Královské společnosti chemie, upozorňuje, že naše návyky při spotřebě technologií jsou nejen vysoce neudržitelné, ale také důvodem zhoršujícího se poškození životního prostředí.

V příštím století je vysoce pravděpodobný nedostatek některých prvků.

 

  • Gallium: Používá se v lékařských teploměrech, LED diodách, solárních panelech, teleskopech a má možné protirakovinné vlastnosti
  • Arsen: Používá se v ohňostrojích či jako ochrana dřeva
  • Stříbro: Používané v zrcadlech, antibakteriálním oblečení, rukavicích pro použití s dotykovými obrazovkami a v reaktivních čočkách, které ztmavnou na slunci
  • Indium: Důležité pro tranzitory, solární panely, mikročipy, hasicí systémy a povlak na kuličková ložiska v autech Formule 1
  • Yttrium: Aktuálně se nejvíce používá v bílých LED světlech, čočkách fotoaparátů a může se použít také k léčbě některých druhů rakoviny
  • Tantal: Používá se v chirurgických implantátech, elektrodách pro neonová světla, lopatkách turbín, tryskách raket a krytech pro nadzvuková letadla, naslouchacích přístrojích a kardiostimulátorech

 

 

Udržitelná výroba a bezpečná recyklace

Profesor Welton zdůraznil, že je nutná i podpora vlády na to, abychom zrekonstruovali recyklační infrastrukturu a investovali více do udržitelné výroby. Výzkum RSC odhalil i rostoucí poptávku spotřebitelů po udržitelné technologii. V online průzkumu mezi 10 000 lidmi v 10 zemích uvedlo až 60 % dotázaných, že by s větší pravděpodobností přešli ke konkurenci své preferované značky v případě, kdyby věděli, že je produkt vyroben udržitelným způsobem.

Výsledky průzkumu naznačily i fakt, že lidé nevědí, jak naložit s vlastním elektroodpadem. Mnozí respondenti uvedli, že mají obavy z vlivu nepoužívaných zařízení na životní prostředí. Někteří zmínili také obavy z bezpečnosti recyklačních schémat.

Větší odpovědnost by měli převzít také výrobci a maloobchod. Důležité místo zde mají i recyklační schémata zpětného odběru, kdy mohou lidé elektroniku vrátit prodejci a mít tak jistotu, že bude bezpečně recyklována.

Plán RSC je povzbudit lidi, aby odnesli stará a nechtěná zařízení na recyklaci místo toho, aby je si odložili někde doma a časem na ně zapomněli. Řešením problému je i menší spotřeba a snížení konzumu.

 

 

Recyklácia elektroodpadu v Česku

V Česku má doma nevyužívanou výpočetní techniku každý třetí člověk. Pokud je stále funkční, mohla by ještě sloužit dál.

V případě jiné techniky, případně nefunkčních kousků máte možnost bezplatně předat nepotřebné spotřebiče v místech formou zpětného odběru. mobilních sklizní.

Jeden z druhů odběrných míst jsou tzv. červené kontejnery. Poskytují často nejdostupnější a nejjednodušší cestu, jak naložit s elektroodpadem. Zde naleznete mapu a Informace o červených kontejnerech. Je však nutné rozlišovat, co do nich patří a co je potřeba odvézt do sběrného ekodvora, nebo k prodejci. Obecně lze říct, že do nich můžeme vyhazovat spíš menší a lehčí elektrozařízení, které by nemělo být křehké.

 

 


Zdroje :

https://choosegreen.cz/typy-elektroodpadu-a-jeho-recyklace/

https://www.bbc.com/news/science-environment-61350996

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104798/kam-s-elektroodpadom-a-kde-vsade-sa-nachadza.aspx

1