14.10.2020

Minimalizace elektroodpadu pro čistší budoucnost

Problematika elektroodpadu je stále dost podceňována. Ačkoliv se elektronika dá jednoduše opravit či renovovat, často místo toho putuje do koše. Podle statistik se však pouze 10% takového odpadu recykluje. Zbývajících 90% končí na skládkách, ve spalovnách nebo se stává součástí nelegálního obchodování.

Mnozí z nás si ještě pamatují na éru, kdy byla elektronika považována za jistou formu luxusu. Spotřebiče a zařízení sice byly drahé, ale jejich reálná i pomyslná životnost měla trvat navěky. S rozvojem konzumní společnosti se však nahlížení na co nejdelší životnost spotřebičů a zařízení změnilo, proto se stále fungující kousky vyřazují a nahrazují novými modely. Jaký je však osud zařízení, kterých jsme se (nejednou i předčasně) rozhodli zbavit?

Vyvážení elektroodpadu

Elektronický odpad obsahuje množství nebezpečných chemikálií, které škodí lidem i životnímu prostředí. Při nesprávné manipulaci během likvidace se dostávají do půdy, vody a vzduchu. Aby toho nebylo málo, elektronický odpad se často nelegálně vyváží do zemí, které nemají zákony o zacházení a odstraňování elektroodpadu. A přestože se v konečné destinaci snaží hodnotné materiály z odpadu vytáhnout, často se to děje v nebezpečných pracovních podmínkách.

V zemích EU dochází k nelegálnímu přesunu až 12 milion tun elektroodpadu ročně (2020). Abychom si toto alarmující číslo dokázali lépe představit, taková hmotnost by odpovídala zdi od Osla do jižní Itálie. Zejména západní část Afriky, na čele s Ghanou a Nigérií, se stává konečnou destinací pro odpad z různých regionů světa.

Organizace proto bijí na poplach a snaží se vyřazenou elektroniku využít k analýzy, které zvýší povědomí o problematice skládkování a likvidace elektroodpadu. Využívají přitom vyřazenou elektroniku se zabudovaným GPS, která dokáže sledovat její polohu až po dosažení konečné destinace. Studie organizace BAN tak odhalila, že až 3,5% sledovaných zařízení putovalo ilegálně do rozvojových zemí. Každé pozorované zařízení překonalo v průměru 4 127 kilometrů, což je asi stejná vzdálenost jako cesta z italského Milána do afrického města Lagos v Nigérii.

Dostupnost náhradních dílů

Pomoc při nakládání s elektroodpadem má i legislativa. Prodejci elektrických a elektronických zařízení v Evropské unii musí zákazníkům při nákupu nabídnout způsob, jak zlikvidovat své staré zařízení. Týká se to nákupu nové verze stejného produktu. A protože mnohé společnosti velkých jmen už před lety čelily kritice za nízkou, nedostatečnou dostupnost náhradních dílů, před rokem přijala EU nové normy týkající se práva spotřebitele na opravu. Podle něj od roku 2021 budou muset firmy vyrábět přístroje s delší životností, přičemž jsou povinné dodávat náhradní díly pro své výrobky až po dobu deseti let. Tato pravidla se budou vztahovat na osvětlení, pračky, myčky nádobí a lednice.

Nezávisle od tohoto nařízení se my, techsaveři, stavíme k této problematice zodpovědně již několik let. Proto i na renovované zařízení garantujeme dostupnost náhradních dílů po dobu pěti let od jejich zakoupení.

4R pro naši planetu

Našim odpovědným a ekologickým přístupem můžeme pomoci k čistšímu světu minimalizací elektroodpadu i jeho aktivním odstraňováním z přírody.

REDUCE (omezení)- Nejjednodušším způsobem, jak vyřešit krizi v oblasti elektroodpadu, je produkovat ho co nejméně. Vhodnou péčí o svou elektroniku prodloužíme její životnost a v konečném důsledku ušetříme na časté výměně.

REUSE (opětovné použití) - Namísto vyhození starého televizoru či herní konzole můžeme zvážit jejich prodej nebo darování. Stejně můžeme sáhnout po této možnosti a místo drahého, novotou vonící kousku tak získat rozbalený či krátce používaný model, za nesrovnatelně nižší cenu – nejednou i v záruční lhůtě.

REPAIR (oprava) - Poškozenou elektroniku lidé mnohokrát raději vyhodí či vymění místo, aby ji dali opravit. Existují však online příručky, které vám bezplatně poradí a navedou vás na opravu porouchané elektroniky. Příkladem je stránka iFixit, jejíž návody už zachránili nejedno zařízení před zbytečnou likvidací.

REFURBISH (renovace) - Odpovědí na celosvětový problém elektroodpadu je i renovace. Používané notebooky, počítače, ale také tiskárny a monitory nemusí skončit na smetišti, pokud se dostanou do správných rukou. Precizní zrenovovaná technika byznys kategorie tak znamená racionální a zejména ekologické rozhodnutí při nákupu výpočetní techniky, jejíž poměr ceny a výkonu se stává bezkonkurenčním.

Vysokou úrovní renovace, jejíž proces se lety neustále zlepšuje, se můžeme pochlubit také my v Techsavers. Vysoká úroveň renovace a služeb je to, co nás odlišuje od konkurence. Renovované produkty si postupně získávají stále větší popularitu. Důkazem jsou zejména vyspělé západní trhy, na kterých si lidé při nákupním rozhodování uvědomují benefity prémiové renovované techniky v porovnání s novou, ale méně kvalitní výpočetní technikou. Přesvědč se o její výhodách i ty a přispěj tak k lepšímu světu, ve kterém renovovaná výpočetní technika business třídy nahradí nekvalitní rychloobrátkové zboží.

1